Tevan + Vác: párhuzamos nyomdatörténetek |
2010. február 24., szerda |
A Tevan + Vác: Párhuzamos Nyomdatörténetek. Interaktív könyvművészeti kiállítás a Váci Értéktárban
2010. február 28 - május 1.
A Tevan + Vác: Párhuzamos Nyomdatörténetek című kiállítást a Váci Értéktár – Közérdekű Muzeális Gyűjtemény a Tevan Alapítvánnyal közösen rendezi. Utóbbi 2008-ban hozta létre a Tevan Interaktív Kiállítást, amely a békéscsabai Tevan Nyomda és a Tevan család történetét dolgozza fel a legkorszerűbb technikai eszközök felvonultatásával. A tárlat középpontjában a modern magyar könyvművészet meghatározó alakjaként számon tartott Tevan Andor (1889-1955) személye és könyvkiadói tevékenysége áll. Tevan jó kapcsolatokat ápolt kora legjobb magyar íróival, költőivel, kiadványaihoz elismert művészek készítettek illusztrációkat, köztük Divéky József, Major Henrik, Kolozsváry Sándor, Kolozsváry Zsigmond és nem utolsó sorban a festő és grafikus Hincz Gyula (1904-1986), akivel Tevan utolsó könyvén, Anatole France Nyársforgató Jakab című munkáján dolgozott együtt.
A Tevan + Vác című kiállítás a Tevan Interaktív Vándorkiállítás anyaga mellett a váci könyvkiadás és nyomdászat több mint kétszáz éves történetéből azokat a momentumokat mutatja be, amelyek párhuzamba állíthatók a békéscsabai Tevan Nyomda (1903-1949) és a Tevan család történetével. A kiállítás fel kívánja hívni a figyelmet a váci nyomdászat örökségére, a kiemelkedő könyvkiadói tevékenységet folytató helyi nyomdákra, illetve a város életében meghatározó szerepet játszó nyomdászcsaládokra, bemutatva egyben a mai váci könyvkiadás és nyomdászat bibliofil ritkaságait is.
A váci anyag első része máramarosi Gottlieb Antal munkásságát ismerteti, aki 1793-ban vette át az Ambró-féle váci nyomdát, és aki szaktudományos és vallásos munkák, valamint a ponyvairodalom kiadása mellett a 18. század végén kibontakozó hazai irodalmi életnek is egyik támogatója volt. Munkásságáról Kazinczy Ferenc is elismeréssel nyilatkozott. Gottlieb nyomdájában készült az Uránia című irodalmi folyóirat, de itt jelent meg 1803-ban az első magyar nyelvű versantológia és 1804-ben a Varázsfuvola szövegkönyvének első magyarítása is Tündér-síp címmel.
A második rész a Pestvidéki Nyomda történetét fogja át, amelynek működése (1907-1949) szinte egyidőre esik a Tevan Nyomda tevékenységével. Dercsényi Dezső, a nyomda tulajdonosa elsősorban nem bibliofil kiadványaival, sokkal inkább újságíróként és lapkiadóként betöltött helyi közéleti szerepe miatt tarthat számot az érdeklődésre. A nyomda és a család történetére vonatkozó – köztük kiállításon még soha nem szereplő – személyes iratokat és dokumentumokat Dercsényi Dezső leszármazottai kölcsönözték a kiállításra.
A harmadik részt a Kapisztrán Nyomdának szenteljük, amely a két világháború között a ferences rendházban működött, és a trianoni határok között az egyetlen ilyen nyomda volt. Elsősorban egyházi kiadványokat készített, de itt készült 1935-ben a Kalevala jubileumi kiadása is.Később, a rend feloszlatása után, a ferences rendházban működött Váczi György (1919-1995) könyvkötő műhelye, akinek tanítványa, Kucsák Gábor ma is nyomdát és könyvkötő műhelyt tart fenn a városban. Az ő személye már átvezet a váci nyomdászat történetének negyedik részéhez, azaz a jelenhez. A kiállítás zárásaként a mai nyomdák és kiadók tevékenységét és talán kevéssé ismert értékeit mutatjuk be.
A Tevan + Vác kiállításon látható könyveket és dokumentumokat a Váci Egyházmegyei Könyvtár, az Országos Széchényi Könyvtár, a Dercsényi család, Cservenák Péter magángyűjtő, az Arcus Kiadó, továbbá a váci nyomdászok bocsátották rendelkezésünkre. |
Helyszín: Pannonia, emeleti kiállítóterem
|
|
|